Çeşme’ de Rüzgar Tarlası

 

Karadağ Yeşildağ Oluyor!

Adam gelir Çeşme’nin ortasında sabaha kadar yaptığı müzikle bangır bangır ortalığı inletir.

Dükkanının önüne masayı sandalyeyi atar yolu kapatır. Kiraya verdiği şezlonglarını Ilıca’da denizin önüne kadar indirir, hem vatandaşın geçişini engeller, hemde kendi misafirlerinin attığı çöplerini toplamaz. Sen bunlara belediye olarak müdahale etmezsen, yasaları uygulamazsan, işte bu küçük sorunlar biriktiğinde karşımıza büyük problem olarak çıkar. Anarşi olur, kamu düzeni bozulur, husumet doğar, Ayayorgideki gibi herkes kendi kanunlarını uygular, medeni bir ülke olmaktan çıkarız. Çeşme’den Başka „Çeşme dağ başı olmuş kimsenin haberi yok.“ diye gazeteler düşen başka bir yer var mı?

Adam bilseki Çeşme sahipsiz bir yer değil.

Gelir de sanki başka tepe kalmamış gibi Çeşme’nin ortasına rüzgar gülü tarlası dikme cesaretini bulabilir mi?

Tepeye dikmiş direklerini yıllardan beri ölçüm yapıyor. Sen seyrediyorsun...
Efendim ben izin vermedim, ruhsatı veren Enerji Bakanlığı...
Müzik işine de bakan İzmir Çevre Müdürlüğü...

OKAN Enerjiyi savunmayı üstlenen biri diyor ki „Karadağ RES projesi ilçenin ihtiyacı olan elektrik enerjisinin üretilmesini sağlayacak ve aynı zamanda ilçede daha güçlü ve kaliteli turizm ve yatırım imkanları sağlayacaktır.“ Bir de Çeşmelilerin ağzına, onlara istihdam imkanı sağlayacağını söyleyerek bir kaşık bal çalmayı da ihmal etmiyor. Bu proje ile birlikte „Karadağ’da yeşil dağ olacak diye“ edebiyatta yapıyor. Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı!

Sanırsınızki adam Çeşme’nin Turizm ve İstihtam Müdürü, meğer çevre mühendisiymiş... Ortadoğu Teknik Üniversitesinde sana çevre mühendisliğini böyle mi öğrettiler? Senin görevin dünya yıldızı olmaya aday bir ilçedeki çevre katliamına dur diyeceğine, olayı masumlaştırmak mıdır?

Sevgili mühendis kardeşim, bak biz vatandaş olarak sana göre aptalsak ta, senin düşüdüğün kadar da değiliz.

Sen git çocuk kandır.

Bir Cannes’de bir Miami’de yurt dışında Çeşme ayarında bir yerde rüzgar gülü gördün mü? Hadi ben mühendis değilim, mühendislik işlerinden de anlamam bize lo lo da, projeye karşı ilk karşı çıkanlar Çeşmeli mühendisler, onlara da mı lo lo? O firmayı savunmak sana mı kalmış? Bırak firmanın yetkilileri kendilerini savunsunlar. Diyojen’in dediği gibi sen „gölge etme başka ihsan istemez.“

Rüzgar santraline karşı halkı uyarmaya çalışan sayın Hüseyin Boyacı ve sayın Çoşkun Vural’ a teşekkür ederim. Sayın Çoşkun Vural ne güzel ifade etmiş;

„‘Başka Çeşme Yok’ dedikçe, birileri sanki inadına bu cennet beldeyi yok etmek için projeler üretiyor. Çeşme’de başka tepe mi kalmadı da, Sakız Adası ve deniz manzaralı Karadağ’a göz diktiler. Buna karşı çıkmak her Çeşme seveninin boynunun borcudur. Ses çıkarmamak Çeşme’ye ihanettir.” 

Sayın Boyacı AK Parti Çeşme Belediye Meclisi üyesi olduğu için  kendisine ve Çeşme AK Partiye çok iş düşüyor. Umulurki bu konuda samimiyetle ellerindeki tüm imkanları  kullanırlar !

Sayın Çeşmeliler görüyorsunuz yurtdışından bile ses geliyor, haydi göreve ! Bir kaç kişi rant yapacak diye, Çeşme’yi bunlara yem yaptırmıyalım.

www.alaturkaonline.com yazarlarından sayın Ruhi Mehmet Çilek’e, ÇEŞME KARADAĞ’DA RÜZGÂR TÜRBİNLERİNE HAYIR.
ÇEŞMEYE KIYMAYIN EFENDİLER

Adamın çıkıp meydana „başka yer mi bulamadınız beeee” diye bağırası geliyor, valla.

adlı güzel yazılarından dolayı teşekkür ederim.